Sokat beszéltünk már kriptovalutákról, pénztárcákról most nézzük meg, hogy hogyan tudjuk bányászni ezt a kriptovalutát.
A Monerot videókártyával és processzorral is lehet bányászni, mivel nekem nincs erős GPU-m így most a CPU alapú bányászatot nézzük meg. Szinte bármiről lehet bányászni legyen az PC, laptop vagy szerver. Minél erősebb a processzorunk annál több lesz a hashrate, tehár az egy másodperc alatt generált hash-ek száma.
A művelethez szükségünk lesz tehát egy számítógépre, egy Monero tárcára, egy Mining Pool-ra és egy programra, ami arra utasítja a hardverünket, hogy bonyolult matematikai műveletek megoldásával kriptovalutát bányásszon nekünk. Jelen esetben ez a program az XMrig lesz. Az XMrig elérhető Windows-ra, Linux-ra és Mac-re is. Innen tudjuk letölteni a megfelelő verziót.
Nagyjából mindegy, hogy melyik operációs rendszeren futtatjuk a minert a művelet mindegyiken ugyanúgy néz ki. Kitöltjük nekünk megfelelően a konfig fájlt majd elindítjuk a bányászt.
Csomagoljuk ki a letöltött archívumot. Valami ilyesmifélét fogunk látni több kevesebb fájlal, a fontos, hogy köztük legyen a config.json és az xmrig futtatható állomány.
Rengeteg a beállítási lehetőség, azonban nekünk most csak pár fog kelleni.
A legelső beállítás legyen az, hogy a donate rate-et levesszük a minimális 1-re. Ez arra szolgál, hogy a porgram készítőinek kell adni a kibányászott valutánk 1 százalékát. Bármennyit be lehet állítani, de egyértelműen érdemes minimálisra venni.
Nem sokkal alatta megtaláljuk a következő részletet. Ezek számunkra a legfontosabb beállítások.
Meg kell adnunk az algoritmust ez kriptovalutánként eltérő lehet, alatta a bányászni kívánt valuta nevét. Az url az az általunk választott mining pool elérhetősége lesz.
Mi az a Mining pool?
Alapvetően azért találták ki, hogy gyorsabban jussanak bevételhez, ugyanis ha egyedül állunk neki kibányászni egy blokkot az nagyon sok ideig is eltarthat, ezért az emberek ilyen pool-at hoztak létre, ahol egyesítik hardvereiket így gyorsabban meglesz a blokk. Mindenki annyi kriptovalutát kap belőle, amennyi teljesítményt beletett.
Ezen a linken találunk egy listát az az elérhető legnépszerűbb pool-okról, ezeknek is van egy általában 0-3 százalék közötti költségük. Mint látszik és a MineXMR pool-t használom. Alatta a legfontosabb a Monero tárcánk címe, ide fogják utalni a kibányászott valutánkat. A többi beállítás most lényegtelen.
Ezután indítsuk el az xmrig-et.
El is indult a kis bányászunk, előfordulhat, hogy nem tud elindulni mert valamit elírtunk a konfig fájlban vagy valami egyéb problémája van, de ezt kiírja. Vannak különböző billentyűparancsok, amikkel a minert tudjuk vezérelni: Nyomjuk meg a h betűt és a program ki fogja nekünk írni a hashrate-et. Általában minden pool-nak van egy vezérlőpultja, ahol pontosan láthatjuk, hogy mennyi kriptovalutát bányásztunk, mik az átlagaink és további statisztikai adatok. A MineXMR esetében ezen a linken érjük el a vezérlőpultot. Amennyiben szeretnénk, hogy a háttérben fusson a program és ne kelljen a konzolt/parancssort nézegetni akkor a konfig fájlban állítsuk be. Mint látható a laptopom nem termel valami sok Monerot így felraktam az egyik szerverünkre, hogy ott mit tud produkálni, sokkal jobbak voltak az eredmények, de még mindig csekély volt a teljesítmény ahhoz, hogy igazi hasznot tudjak felmutatni. Izgalmas dolog szerintem ezekkel kísérletezni, hamarosan bemutatok egy másik bányász programot és megnézzük, hogy mekkora eltérés van teljesítményben a kettő között.